Every Thursday, The MMA Corner takes a look at the upcoming weekend’s schedule of small regional and international shows with a focus on UFC and Pride veterans as well as consensus-ranked fighters. Here’s what’s going down between July 21 and July 24:

[tabgroup][tab title=”Spotlight Event”]

Colloseo Championship Fighting 6: Bushido (Whitecourt, Alberta, Canada; July 23)

UFC and Pride veteran Gilbert Yvel (36-16-1) locks horns with Bellator and ShoXC vet Tony Lopez (24-8) in the headliner of the Pride rules show…Jorge Brito (12-8-1) will put his CCF lightweight title on the line against UFC and IFL veteran Antonio McKee (25-4-2)…Dream and EliteXC veteran Ross Ebanez (20-7) squares off with Affliction and M-1 Challenge vet Fabio Nascimento (11-5)…Nick Hinchliffe (18-8) fights Strikeforce and Bellator vet Jesse Juarez (15-7)…TUF 8 alum and UFC veteran Shane Nelson (13-5) meets Strikeforce and EliteXC vet David Douglas (8-3)…The event airs via live stream at Ustream.tv, with the preliminary portion of the event available for free prior to the pay-per-view main card.

[/tab][/tabgroup]

July 21
Combat USA: Wisconsin vs. Illinois Championship (Oshkosh, Wis.)

WEC veteran Sherron Leggett (21-5) battles Strikeforce vet Jonatas Novaes (8-3)…Bellator veteran and former NFL running back Herbert Goodman (18-10) is also scheduled to compete at the event.

Iron Man Championship 10 (Salinopolis, Para, Brazil)

Strikeforce veteran Carina Damm (16-6) tangles with Valentina Shevchenko (1-1).

Other Events

Extreme Challenge 186 (Augusta, Ill.)

July 22
Bully’s Fight Night 2 (Lethbridge, Alberta, Canada)

TUF 10 alum and UFC veteran James McSweeney (4-8) collides with Lee Mein (5-9)…UFC and Affliction veteran Edwin Dewees (37-14) meets Jacen Flynn (8-2) in a light heavyweight title bout.

Legacy Fighting Championships 7 (Houston)

Strikeforce and WEC veteran Carlo Prater (27-10-1) is scheduled to face TUF 9 alum Cameron Dollar (9-2)…Bellator and EliteXC veteran Daniel Pineda (13-7) defends his featherweight title against WEC vet Frank Gomez (10-3)…UFC and Strikeforce veteran Pete Spratt (22-20) takes on Strikeforce and Bellator vet Brian Melancon (5-2)…Strikeforce and Bellator veteran Chad Robichaux (11-1) battles Jonathan Mackles (8-1)…The event airs live on HDNet.

Other Events

Extreme Beatdown: Beatdown at 4 Bears 9 (New Town, N.D.)
Ultimate Reno Combat 26: Relentless (Reno, Nev.) Airing live via ppv at GoFightLive

July 23
Champions Fighting Alliance 2: McCorkle vs. Hayes (Miami)

UFC veteran Sean McCorkle (10-2) locks horns with Bellator vet Mike Hayes (15-4-1)…In a fight that made Sherdog’s list of 10 July Tussles Worth Watching, TUF 8 winner and UFC veteran Efrain Escudero (16-3) squares off with Mike Rio (6-0).

Extreme Challenge 187 (Cedar Rapids, Iowa)

UFC and Strikeforce veteran Zach Light (8-10) is slated to compete at the event.

Extreme Challenge 188: Larson vs. Davila (Minneapolis)

UFC and WEC veteran Brock Larson (33-5) clashes with Shark Fights vet Eric Davila (19-10)…Strikeforce veteran Paul Bradley (15-2) fights Eddie Larrea (12-13)…Bellator veteran Travis Reddinger (15-3) squares off with Rocco Maggiore.

Freestyle Cage Fighting 48 (Shawnee, Okla.)

TUF 11 alum Josh Bryant (11-1) meets Bellator vet Brandon McDowell (32-31)…No. 5-ranked 125-pound female fighter Sally Krumdiack (8-4) locks horns with Sarah Maloy (2-1).

King of the Cage: Compression Test (Lac du Flambeau, Wis.)

UFC veteran Wes Combs (18-5) goes up against Boban Simic (8-5).

King of the Cage: Shockwave (Oroville, Calif.)

Pride and ShoXC veteran Charles “Krazy Horse” Bennett (24-22-2) fights Louis Sims (0-15)…Strikeforce veteran and No. 8-ranked 145-pound female fighter Elaina Maxwell (5-4) takes on Angela Samaro (3-1).

Shock N Awe 8 (Portsmouth, Hampshire, England)

TUF 9 alum Dean Amasinger (8-4) is scheduled to fight Jimmy Millar (0-3).

Other Events

Absolute Fighting Alliance 7: Supremacy (Fort Wayne, Ind.)
All Powers Combat 5 (Payson, Ariz.)
Annihilation Productions: Crossroads of Redemption (Lawrenceburg, Ind.)
Arnold’s Amateur MMA Festival (Columbus, Ohio)
Cage Contender 10: Roddy vs. Davis (Dublin, Ireland) Airing tape delayed on The Fight Network in Canada
Cage Fighting Xtreme 17: Beantown Brawl 2 (Boston)
Cage Fury Fighting Championships 10: Black Eye (Atlantic City, N.J.) Airing live via ppv at GoFightLive
Cage Time MMA 4 (Hamburg, Pa.)
Cage Wars 9 (Grand Junction, Colo.)
Fight 2 Win: Invaders (Denver)
Hardrock MMA 38 (Lawrenceburg, Ky.)
Michiana Fight League: Indiana vs. Michigan 2 (South Bend, Ind.)
NAAFS: War on the Shore 5 (Geneva, Ohio)
Pancrase: Impressive Tour 6 (Tokyo)
Rage in the Cage: Bad Blood 13 (Phoenix)
Rapture MMA: Barroom Brawl (Lafayette, Ind.)
Rocktagon MMA: Battle on the Bay (Richmond, Calif.)
Round 2: Tournament of Champions (Gonzales, La.)
Sportfight X (Atlanta) Airing live via ppv at GoFightLive
Total Fight Challenge 21 (Willow Springs, Ill.)
V3 Fights: Veni Vidi Vici (Memphis, Tenn.)
Warriors Cup XII (Lincroft, N.J.)
Watch Out Combat Show 14 (Rio de Janeiro, Brazil)
Xtreme Knockout 11 (Arlington, Texas)

July 24
California Fight Syndicate: The Uprising (San Diego)

UFC veteran Shannon Gugerty (13-6) is slated to face Cruz Gomez (14-8).

Road FC 3: Explosion (Seoul, South Korea)

UFC and Pride veteran Denis Kang (34-13-2) takes on M-1 Challenge vet Seung Bae Whi (6-3)…Sengoku veteran A Sol Kwon (17-6) meets M-1 Challenge vet Yui Chul Nam (11-3-1).

Other Events

Photo: Gilbert Yvel (r) vs. Junior dos Santos (Dave Mandel/Sherdog)