Every Thursday, The MMA Corner takes a look at the upcoming weekend’s schedule of small regional and international shows with a focus on UFC and Pride veterans as well as consensus-ranked fighters. Here’s what’s going down between Aug. 18 and Aug. 21:

[tabgroup][tab title=”Spotlight Event”]

Superior Cage Combat 2 (Las Vegas; Aug. 20)

UFC and WEC veteran John Alessio (31-14) meets Strikeforce and Bellator vet Waachiim Spiritwolf (9-8-1)…UFC and Bellator veteran Josh Neer (30-10-1) takes on WEC vet Blas Avena (7-4)…UFC and EliteXC veteran Justin Buchholz (11-6) squares off with Thiago Meller (17-3)…UFC and IFL veteran John Gunderson (31-11-2) tangles with James Birdsley (37-12)…David Bollea (3-0), nephew of pro wrestling legend Hulk Hogan, is slated to face Jimmy Jones (2-0).

[/tab][/tabgroup]

Aug. 19
Fight Time 6: Pride and Glory (Fort Lauderdale, Fla.)

Bellator and EliteXC veteran Mike Bernhard (9-2) is slated to face Justin Guthrie (5-4).

Legends of Fighting 48: Mega (Indianapolis)

UFC veteran Sean McCorkle (11-2) fights Alex Rozman (1-13).

Shark Fights 18 (Reno, Nev.)

TUF 8 alum and UFC veteran Shane Nelson (13-5) takes on Strikeforce and EliteXC veteran Aaron Wetherspoon (8-3) in the evening’s main event…IFL and MFC veteran Emanuel Newton (15-6-1) battles Ricky Shivers (10-5-1).

Other Events

Disorderly Conduct: Respect is Earned (Omaha, Neb.)
Fight Card Entertainment 41: Devastation (Chicago)
High Stakes at Hinckley Grand Casino (Hinckley, Minn.)
Hombres de Honor 26 (Maspalomas, Spain)
MEZ Sports: Pandemonium 5 (Riverside, Calif.)
Renaissance MMA 21: Strength and Honor (New Orleans)
Ring Rulers: Reloaded (West Monroe, La.)

Aug. 20
All Sports Promotion: Champions Night (Koszalin, Poland)

In a fight that made Sherdog’s list of 10 August Tussles Worth Watching, Pride veteran and Olympic gold medalist judoka Pawel Nastula (2-4) squares off with two-time Olympic Greco-Roman wrestling champion Andrzej Wronski (0-0).

BAMMA USA: Badbeat 3 (Commerce, Calif.)

TUF 11 alum Joseph Henle (4-0-1) fights Gabriel Lopez (1-5).

Euro Tat2 Fight Tour (Rockford, Ill.)

UFC and Affliction veteran Tim Sylvia (28-7) is slated to face Patrick Barrentine (9-5)…UFC and Strikeforce veteran Sean Salmon (18-15) looks to snap a six-fight losing streak when he takes on UFC vet LaVerne Clark (26-18-1)…The event airs live via pay-per-view at GoFightLive.

Hoosier Fight Club 8 (Valparaiso, Ind.)

TUF 9 alum Frank Lester (6-5) locks horns with Justin Ruggio (2-0)…TUF 8 alum and UFC veteran Phillipe Nover (4-3-1) squares off with Jake Murphy (2-1).

Jungle Fight 31 (Itu, Sao Paulo, Brazil)

Two-time Brazilian jiu-jitsu world champion and Bellator veteran Sergio Moraes (6-1) goes up against Jose Ribamar (29-5-1) in a fight that made Sherdog’s list of 10 August Tussles Worth Watching.

King of the Cage: Overdrive (Norman, Okla.)

Donald Sanchez (22-11) will defend his KOTC bantamweight (145 lb.) title against fellow Bellator veteran Jeremy Spoon (10-0) in a fight that made Sherdog’s list of 10 August Tussles Worth Watching…Pride and EliteXC veteran Charles “Krazy Horse” Bennett (24-23-2) locks horns with Dejuan Jackson (5-10).

Pacific X-treme Combat 26 (Manila, Philippines)

Dream and EliteXC veteran Ross Ebanez (20-7) clashes with Hyun Gyu Lim (6-3-1).

Ring of Fire 41: Bragging Rights (Broomfield, Colo.)

UFC and WEC veteran Tyler Toner (11-3) fights JR Sims (2-2).

Other Events

Absolute Action MMA 17: Stacked (Florence, Ky.) Airing live via ppv at GoFightLive
Battlefield Fight League 10 (Vernon, British Columbia, Canada) Airing live on The Fight Network in Canada
Black and Blue Entertainment: New Blood 2 (Brooklet, Ga.)
Cage Fighting Xtreme: Fight Night in Brainerd (Brainerd, Minn.)
Caged Chaos 3: Wanted (Columbia, S.C.)
Deep: Japan MMA League 2011 vol. 4 (Tokyo) Airing tape delayed on The Fight Network in Canada
Dragon House MMA 7 (San Francisco)
Extreme Adrenaline Championships 2 (Fredericktown, Ohio)
Extreme Challenge 190 (Quincy, Ill.)
Global Fighting Alliance 14: No Mercy (Leesville, La.)
MMA Big Show: Fearless (Cincinnati)
MMA Brawl Room: War at the ITAM I (Youngstown, Ohio)
Morehead City Mayhem (Morehead City, N.C.)
NLF 1: The Beginning (Ardmore, Okla.)
Primetime MMA: Annihilation 2 (Burnsville, Minn.)
Spartan FC 9 (Ashland, Ky.)
Supreme Cage Fighting (Logansport, Ind.)
Xtreme Fight Events: Cage Wars 9 (Chester, Pa.)

Aug. 21
Other Events

Deep: clubDeep in Diana 2 (Tokyo)
Dollar D Promotions: Melon Thump’n 3 (Rocky Ford, Colo.)
Gladiator Challenge: Pro-Am Series (San Jacinto, Calif.)
Krucial Kombat: The Defiance County Fair (Hicksville, Ohio)
South West Fighting Championships 3 (Torquay, Devon, England)
Universal Reality Combat Championship: Davao Digmaan 3 (Davao City, Philippines)

Photo: John Alessio (Jeff Sherwood/Sherdog)