Every Thursday, The MMA Corner takes a look at the upcoming weekend’s schedule of small regional and international shows with a focus on UFC and Pride veterans as well as consensus-ranked fighters. Here’s what’s going down between Sept. 8 and Sept. 11:

[tabgroup][tab title=”Spotlight Event”]

BAMMA 7 (Birmingham, England; Sept. 10)

In a fight that made Sherdog’s list of 10 September Tussles Worth Watching, Bellator veteran Jim Wallhead (21-6) locks horns with UFC and Pride vet Frank Trigg (21-8)…The co-main event features No. 22-ranked welterweight and Strikeforce veteran Paul Daley (27-11-2) taking on fellow UFC vet Jordan Radev (23-4)…Rob Sinclair (10-2) will put his lightweight title on the line against Sengoku veteran Leonardo Santos (9-3)…Jack Marshman (8-0) and Carl Noon (7-1) will vie for the promotion’s newly announced British middleweight crown…TUF 9 alum and UFC veteran Andre Winner (11-6-1) squares off with Jason Ball (18-9)…The event will air live on SyFy in the United Kingdom, The Fight Network in Canada and worldwide on the BAMMA website.

[/tab][/tabgroup]

Sept. 8
Cage Warriors Fighting Championship: Fight Night 2 (Amman, Jordan)

Arni Isaksson (11-3) and Gael Grimaud (13-5) will battle for the vacant CWFC welterweight title in a fight that made Sherdog’s 10 September Tussles Worth WatchingNo. 6-ranked 125-pound female fighter Sheila Gaff (9-4-1) clashes with Angela Hayes (4-5)…The event airs live on The Fight Network in Canada.

Sept. 9
Fresquez Productions: Clash in the Cage (Albuquerque, N.M.)

Decorated boxer Holly Holm (1-0) will make her second MMA appearance, fighting Strikeforce and ShoXC veteran Jan Finney (8-9)…Travis Marx (17-3) meets Mikey Lovato (10-2).

Rage in the Cage 154 (Chandler, Ariz.)

UFC and Bodog veteran Steve Steinbeiss (7-3) goes up against Bellator veteran Rudy Aguilar (0-5).

Ring of Combat XXXVII (Atlantic City, N.J.)

Bellator and WEC veteran Deividas Taurosevicius (12-5) is slated to face Ronnie Rogers (9-5)…UFC and EliteXC veteran Chris Liguori (12-9) locks horns with Strikeforce vet John Salgado (4-6-1)…The event airs live via pay-per-view at GoFightLive.

Trench Warz: Rites of Passage 11: Onra (West Beach, Saipan, Northern Mariana Islands)

Affliction veteran J.J. Ambrose (15-3) tangles with Fasi Jesse (7-3).

Other Events

Ascend Combat: Still Standing (Shreveport, La.)
Classic Entertainment and Sports MMA: Road to Glory (Lincoln, R.I.)
Fight Fusion: The Battle for Athens (Athens, Ga.)
Gruesome MMA 5: The Reckoning (Pikeville, Ky.)
Kickdown 96: Denver Fight Force (Denver)
Pennsylvania Fighting Championship 6 (Harrisburg, Pa.)
Rage Fighting Series 1 (Lethbridge, Alberta, Canada)
SportFight: Brawl at the Barn (Prineville, Ore.)
Universal Reality Combat Championship: University Challenge 2011 (Pasay, Philippines)

Sept. 10
C3 Fights: Dollar vs. Bollinger (Newkirk, Okla.)

TUF 9 alum Cameron Dollar (9-3) battles Cody Bollinger (10-2).

Canadian Fighting Championship 7 (Winnipeg, Manitoba, Canada)

Sergio Pettis (0-0), brother of UFC lightweight Anthony Pettis, makes his pro debut against Kyle Vivian (0-3)…The event airs tape-delayed on The Fight Network in Canada.

Extreme Challenge 194 (Rochester, Minn.)

UFC and Pride veteran Travis Wiuff (64-14) is set to face Brian Heden (16-9).

Jungle Fight 32 (Sao Paulo, Brazil)

Iliarde Santos (22-5-1) goes up against John Lineker (18-5).

King of the Cage: Rising Sun (Santa Fe, N.M.)

Pride and EliteXC veteran Charles “Krazy Horse” Bennett (24-23-2) is expected to compete at the event.

Shark Fights 19 (Independence, Mo.)

Bellator and ShoXC veteran Jamie Jara (32-9) meets Romario Manoel da Silva (18-9-1)…UFC veteran Rob Kimmons (23-8) squares off with Chuck Parmelee (34-12-1).

Sportfight: Proving Grounds (Redding, Calif.)

Bellator veteran D.J. Linderman (9-2) tangles with Bill Widler (2-0)…Bellator and ShoXC veteran Tony Lopez (24-8) fights Kawika Morton (3-3).

Other Events

24/7 Entertainment: Return of the Warriors (Midland, Texas)
Arnold’s Amateur MMA Festival (Columbus, Ohio)
Art of Fighting 13: Amaya vs. Lawrence (Estero, Fla.)
BFC Fights (Fredericksburg, Va.)
Brazilian Fight League 13 (Blumenau, Santa Catarina, Brazil)
Extreme Challenge 193 (Savanna, Ill.)
Freedom Fight: For Honor and Pride (Sudbury, Ontario, Canada)
Genesis Fights: Coup D’Etat (Shoreline, Wash.)
HOOKnSHOOT: Tribute to the Troops (Evansville, Ind.)
Imperial Fighting: Patriot Fights (Charlotte, N.C.)
Kombat Zone 31 (Waterloo, Ind.)
NAAFS: Midwest Combat Challenge 15 (Akron, Ohio)
Next Generation Fighting Championships: The Beginning (Sacramento, Calif.)
Pinnacle Combat 8 (Dubuque, Iowa)
Rocktagon MMA: Battle on the Bay 2 (Richmond, Calif.)
Stellar Fights 5: Tribute to 9/11 (Harrington, Del.)
Sugar Creek Showdown VII (Hinton, Okla.)
Super Brawl (Bend, Ore.)
Texas Rage in the Cage Amateur Association: Cage Rage 12 (Victoria, Texas)
West Coast Promotions: Seeing Red 3 (Coquitlam, British Columbia, Canada) Airing tape-delayed on The Fight Network in Canada

Sept. 11
Jewels: 16th Ring (Tokyo)

No. 1-ranked 106-pound female fighter Naho Sugiyama (4-0) takes on Ayumi Saito (8-5) in the quarterfinals of the Jewels featherweight tournament…Also in tourney action, No. 4-ranked 106-pounder Misaki Takimoto (13-12-4) goes up against Kikuyo Ishikawa (5-2)…In another grand prix bout, No. 2-ranked 106-pounder Yasuko Tamada (12-5-3) fights No. 9-ranked 106-pounder Miyoko Kusaka (3-3)…And in the final quarterfinal match-up, No. 6-ranked 106-pounder Sachiko Yamamoto (8-5-1) meets No. 8-ranked 106-pounder Yukiko Seki (9-20)…No. 5-ranked 115-pound female fighter Ayaka Hamasaki (4-0) clashes with Mizuki Inoue (2-0)…The event airs on The Fight Network in Canada.

Zst 29 (Tokyo)

Shunichi Shimizu (20-6-10) takes on fellow Sengoku veteran Yoshitaka Abe (5-4-1).

Other Events

Ultimate Reno Combat 27: Unequaled (Reno, Nev.)
Zst: Swat! In Face 9 (Tokyo)

Photo: Frank Trigg with hands raised in his last BAMMA appearance after defeating John Phillips (David Lethaby/Sherdog)