Every Thursday, The MMA Corner takes a look at the upcoming weekend’s schedule of small regional and international shows with a focus on UFC and Pride veterans as well as consensus-ranked fighters. Here’s what’s going down between Nov. 17 and Nov. 20:

[tabgroup][tab title=”Spotlight Event”]

M-1 Global: Fedor vs. Monson (Moscow; Nov. 20)

In a fight that made Sherdog’s 10 November Tussles Worth Watching, No. 12-ranked heavyweight and Strikeforce veteran Fedor Emelianenko (31-4) locks horns with UFC and Strikeforce vet Jeff Monson (43-12)…Bellator veteran and M-1 lightweight champion Jose Figueroa (10-4) will put his belt on the line against Daniel Weichel (27-7)…UFC veteran Xavier Foupa-Pokam (21-16) squares off with Arthur Guseinov (9-2)…Mairbek Taisumov (15-3) battles Joshua Thorpe (11-6)…The event airs live on pay-per-view and is also available via pay-per-view stream at the M-1 Global website.

[/tab][/tabgroup]

Nov. 18
Golden Combat (Brasilia, Brazil)

UFC veteran Amilcar Alves (11-4) clashes with Shine Fights vet Flavio Alvaro (34-9).

North American Fighting Championship: Unleashed (Milwaukee)

Sergio Pettis (1-0), brother of UFC fighter Anthony Pettis, collides with Tony Zelinski (2-0)…UFC and Strikeforce veteran Sean Salmon (18-17) meets BJJ world champion Joao Zeferino (6-4)…The event airs tape-delayed via pay-per-view at GoFightLive.

Ring of Combat 38 (Atlantic City, N.J.)

UFC veteran and TUF 4 alum Pete Sell (9-5) fights Nordine Taleb (5-1)…Bellator and WEC veteran Deividas Taurosevicius (13-5) is slated to face Marlon Moraes (6-3-1)…Bellator veteran Jimmie Rivera (8-1) locks horns with Strikeforce and Bellator vet Anthony Leone (9-5)…UFC veteran Pat Audinwood (9-2-1) squares off with Al Iaquinta (5-0-1)…The event airs live via pay-per-view at GoFightLive.

Showdown Fights: Evolution (Orem, Utah)

TUF 5 alum Brandon Melendez (26-21) takes on Jarome Hatch (17-10)…Jordan Smith (16-2-1) goes up against Strikeforce and ShoXC veteran Josh McDonald (8-4)…The event airs live via pay-per-view at GoFightLive.

Other Events

Battlefield Fight League 12 (Vancouver, British Columbia, Canada) Airing live on The Fight Network in Canada
Brutaal Genesis (Mankato, Minn.)
Classic Entertainment and Sports MMA: Undisputed (Lincoln, R.I.)
Cut Throat MMA: Brawl at Bourbon Street (Merrionette Park, Ill.) Airing live via ppv at GoFightLive
Dragon House MMA 8 (San Francisco)
King of the Cage Canada: Obsession (Edmonton, Alberta, Canada)
King of the Castle (Kissimmee, Fla.)
No Mercy Extreme Fighting: Annihilation 36 (Colorado Springs, Colo.)
Xtreme Cage Wars 45: Retribution (Saskatoon, Saskatchewan, Canada) Airing live via ppv at GoFightLive
Xtreme Fighting League: Xtreme Fight Night 5 (Tulsa, Okla.)

Nov. 19
King of the Cage: High Performance (Santa Fe, N.M.)

KOTC junior welterweight (160-pound) champion Tim Means (14-3-1) tangles with Bryant Craven (11-8).

M-1 Challenge XXIX (Ufa, Russia)

UFC veteran Mario Miranda (12-3) meets Bodog vet Dmitry Samoilov (12-5-1)…The main card airs live via pay-per-view stream at the M-1 Global website and the preliminary card airs via free stream on M-1 Global’s Facebook page.

Xplode Fight Series: Hillside Havoc (Valley Center, Calif.)

Former Sengoku featherweight champion and No. 24-ranked featherweight Masanori Kanehara (17-10-5) makes his North American debut against Brady Harrison (8-5).

Other Events

108 Promotions: Danger Zone (Kansas City, Mo.)
5th New Jersey KAPMMA Amateur Championships (Rahway, N.J.)
Absolute Action MMA 20: Battle Against Breat Cancer 2 (Florence, Ky.)
All Powers Combat 6 (Payson, Ariz.)
Battle at the Bend (Great Bend, Kan.)
Beat Down at the Barracuda (Portland, Ore.)
Brace for War 13 (Townsville, Queensland, Australia)
Bushido Hero’s: World Grand Prix Lithuania (Vilnius, Lithuania)
Cage Fighting Xtreme 18: Rumble in the Jungle (Plymouth, Mass.)
Caged In Promotions: Cage vs. Cons 2 (Pico Rivera, Calif.)
Donofrio MMA: Caged Apocalypse (Auburn Hills, Mich.)
Extreme Challenge 199 (Bettendorf, Iowa)
Fight Night Entertainment: Round 17: Clash at the College (Mount Vernon, Wash.) Airing live via ppv at GoFightLive
FightWorld Cup 10 (Nerang, Queensland, Australia)
Gameness Fighting Championship X (Nashville, Tenn.)
Goshin Ryu MMA Championships: Total Combat 44 (Sunderland, Tyne and Wear, England)
Hardrock MMA 42 (Bowling Green, Ky.)
HOOKnSHOOT (Evansville, Ind.)
Kickdown 97: Fight Feast (Casper, Wyo.)
Lights Out Combat: Destruction (Marshall, Va.)
OneWorld MMA: DC;PRO Fights (Washington, D.C.)
Pennsylvania Fighting Championships 6 (Harrisburg, Pa.)
Purgatory Fight Series 5 (Toledo, Ohio)
Rocktagon MMA: Elite 9 (Cleveland)
Tribelate: vol. 35 (Tokyo)
Universal Reality Combat Championship 21: Black Tie Brawl (Philippines)
USFFB: Collateral Damage (Boone, N.C.)

Nov. 20
Other Events

Battle Code 3 (Nagoya, Aichi, Japan)
Cage Fight Series 6: Weinpolter vs. Guelmino (Graz, Austria)
Long Beach Fight Night 13 (Long Beach, Calif.)

Photo: Fedor Emelianenko (Esther Lin/Strikeforce)